Hansa Hydrocarbons, Oranje-Nassau Energie (ONE) en Energie Beheer Nederland (EBN) beginnen vrijdag met een nieuwe proefboring naar aardgas ten noorden van Schiermonnikoog. De bedrijven kregen hiervoor vorige week toestemming van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.
Vorig jaar september maakte het consortium bekend een grote gasvondst te hebben gedaan in de Noordzee, op zo’n 20 kilometer van Schiermonnikoog. Het is nog onduidelijk hoe groot de reservoirs zijn, maar de bedrijven houden rekening met zo’n 6 miljard kubieke meter. Bovendien zou in de omgeving mogelijk nog meer te vinden zijn. Komende vrijdag begint het consortium met een tweede proefboring, om de winbare hoeveelheid nauwkeuriger te kunnen vaststellen.
“In de zomer van 2017 heeft een eerste proefboring een aardgasvoorkomen aangetoond”, zegt woordvoerder Loek Houtepen namens het consortium. “Nu willen we vaststellen om hoeveel het gaat en in hoeverre het winbaar is.” Hoe lang de boring zal duren is niet precies duidelijk; Houtepen zegt dat het platform “meerdere weken” aanwezig zal zijn. Een derde boring is vooralsnog niet voorzien. “Daar wil ik niet op vooruitlopen”, aldus de woordvoerder.
De vondst kan mogelijk de druk op het Groningenveld verlichten. Het gas ten noorden van Schiermonnikoog bevat een relatief hoog stikstofgehalte, waardoor het relatief eenvoudig op de juiste kwaliteit voor Nederlandse huishoudens te brengen is. Dit in tegenstelling tot het gas uit de andere kleine velden offshore, en gas uit het buitenland. Wel zal het, in het gunstigste geval, nog zeker twee jaar duren voordat het veld daadwerkelijk geëxploiteerd kan worden.
Adviesrecht
Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren (GroenLinks) vindt dat de gemeente Schiermonnikoog zich moet kunnen uitspreken over de eventuele winning van aardgas; de gemeente zou op basis van de Mijnbouwwet over adviesrecht beschikken. Maar minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat, VVD) denkt daar anders over. Hij stelt dat de vondst zich daarvoor te ver van de gemeentegrenzen bevindt.